2018 Pensacola Interstate Fair Winners

Ninety eight 4-H youth submitted 575 entries to be judged at the 2018 Pensacola Interstate Fair. These entries will be on display during the fair in Building 3. For the youth who have been anxiously awaiting results, the results can be found below or posted in building 3. Congratulations to all the winners!!

Overall Champion 4-H Exhibitors
Junior Intermediate Senior
1st Place Tucker Padgett Gracie Meredith Raven Hollis
2nd Place Dennis Stanton Maddie Gross Mary Ballard
3rd Place Abigail Bray-Crews Catherine Proud Katherine Ballard
4th Place Nathan Jacobs Chase Dixon Shea Dixon
Overall Club Booth Exhibits
Junior Intermediate Senior
1st Place Nas Pensacola 4-H Club Cool Clovers 4-H Club Northview 4-H Club
2nd Place Barrineau Park 4-H Club St. Johns Super Leaders 4-H Trailblazers 4-H Club
3rd Place Montessori 4-H Club Northview 4-H Club Barrineau Park 4-H Club
4th Place Olive Heights 4-H Club SPLASH 4-H Club Nature Nerds 4-H Club
5th Place Corry Navy 4-H Club Nature nerds 4-H Club Shooting Stars 4-H Club
6th Place Northview 4-H Club Escambia County 4-H Club Emerald Achievers 4-H Club
Flower Arranging
Dried Arrangements
Junior Intermediate Senior
1st Place Tucker Padgett Gracie Meredith Raven Hollis
2nd Place Chloe Bray-Crews Alan Bray-Crews Mary Ballard
3rd Place Abigail Bray-Crews Katherine Ballard
4th Place
Permanent Arrangements
Junior Intermediate Senior
1st Place Tucker Padgett Chase Dixon Raven Hollis
2nd Place Christian Burt Melodee Mullins Shea Dixon
3rd Place Kailey Hawkins Gracie Meredith Mary Ballard
4th Place Maddie Goss Katherine Ballard
Natural/Fresh Arrangements
Junior Intermediate Senior
1st Place Tucker Padgett Alan Bray-Crews Raven Hollis
2nd Place Chloe Bray-Crews Gracie Meredith Mary Ballard
3rd Place Abigail Bray-Crews Katherine Ballard
4th Place Jessica Conti
Terrarriums
Junior Intermediate Senior
1st Place Jayden Goodson Gracie Meredith Mary Ballard
2nd Place Stefano Bitjoka Katherine Ballard
3rd Place Koran Booth Raven Hollis
4th Place Emma Marshall Raven Thompson
Dish Gardens
Junior Intermediate Senior
1st Place Bria Pickens Raimi Joseph Raven Hollis
2nd Place John Zeravsky Gracie Meredith Mary Ballard
3rd Place Emma Marshall Alan Bray-Crews Katherine Ballard
4th Place Abigail Bray-Crews Raven Thompson
Wreaths Junior Intermediate Senior
1st Place Dennis Stanton Gracie Meredith Raven Hollis
2nd Place Tucker Padgett Jessica Conti
3rd Place Shea Dixon
4th Place Raeleigh Woodfin

 

Baked Goods
Yeast Bread
Junior Intermediate Senior
1st Place Tucker Padgett Maddie Goss Hannah Schnupp
2nd Place Audrie Goetter Raven Hollis
3rd Place Chase Dixon Shea Dxon
4th Place Mary Ballard
Quick Bread
Junior Intermediate Senior
1st Place Tucker Padgett Maddie Goss Raven Hollis
2nd Place Dennis Stanton Mary Ballard
3rd Place Lydia Bowman
4th Place
Muffins
Junior Intermediate Senior
1st Place Tucker Padgett Catherine Proud Katherine Ballard
2nd Place Dennis Stanton Aubrie Dillon Hannah Schnupp
3rd Place Gracie Meredith Raven Hollis
4th Place Chase Dixon Shea Dixon
Cookies
Junior Intermediate Senior
1st Place Tucker Padgett Chase Dixon Raven Hollis
2nd Place Aubrie Dillon Lord Wyrick
3rd Place Catherine Proud Katherine Ballard
4th Place Gracie Meredith Shea Dixon
Bar Cookies
Junior Intermediate Senior
1st Place Tucker Padgett Ava Chauvette Hannah Schnupp
2nd Place Nathan Jacobs Maddie Goss Raven Hollis
3rd Place Payton Fuqua Keaton Fuqua
4th Place Aubrie Dillon Mary Ballard
Layered Cakes
Junior Intermediate Senior
1st Place Tucker Padgett Austin Manning Raven Hollis
2nd Place Dennis Stanton Gracie Meredith Michael Tobias
3rd Place Maddie Goss Katherine Ballard
4th Place Ava Chauvette
Bundt Cakes
Junior Intermediate Senior
1st Place Tucker Padgett Austin Manning Mary Ballard
2nd Place Chase Smith Cathering Proud Raven Hollis
3rd Place Kailey Hawkins Robert Vose
4th Place Hannah Schnupp
Decorated Cakes
Junior Intermediate Senior
1st Place Tucker Padgett Ava Chauvette Mary Ballard
2nd Place Christian Burnham Savannah Higgins Katherine Ballard
3rd Place J Burnham Maddie Goss Robert Burnham
4th Place
Candy
Junior Intermediate Senior
1st Place Tucker Padgett Maddie Goss Katherine Ballard
2nd Place Chase Smith Ava Chauvette Raven Hollis
3rd Place Gracie Meredith Keaton Fuqua
4th Place Catherine Proud Mary Ballard
Cupcakes
Junior Intermediate Senior
1st Place Tucker Padgett Ava Chauvette Raven Hollis
2nd Place Addie Manning Maddie Goss Shea Dixon
3rd Place Dennis Stanton Aubrie Dillon Rashidi Joseph
4th Place Gracie Meredith Mary Ballard
Canning
Fruit    
  Junior Intermediate Senior
1st Place Za’Khiya Shaw-Reese Zayshawn George Mary Ballard
2nd Place Tucker Padgett Catherine Proud Katherine Ballard
3rd Place Amiyah Smith Cathryne Hailey
4th Place Jayden Goodson Keaton Fuqua
Vegetable
Junior Intermediate Senior
1st Place Tucker Padgett Maddie Goss Mary Ballard
2nd Place Jayden Goodson Catherine Proud Dillon Conti
3rd Place Dennis Stanton Zayshawn George Katherine Ballard
4th Place Allen Thomas Bridgers Jessica Conti
Jam
Junior Intermediate Senior
1st Place Allen Thomas Bridgers Maddie Goss Katherine Ballard
2nd Place Nathan Jacobs Gracie Meredith Dillon Conti
3rd Place Tucker Padgett Catherine Proud Hannah Schnupp
4th Place Jayden Goodson Alan Bray-Crews Raven Hollis
Jelly
Junior Intermediate Senior
1st Place Dennis Stanton Zayshawn George Raven Hollis
2nd Place Tucker Padgett Gracie Meredith Kathryne Hailey
3rd Place Amiyah Smith Catherine Proud Isabella Vose
4th Place James Schwartz Aubrie Dillon Katherine Ballard
Pickles
Junior Intermediate Senior
1st Place Dennis Stanton Catherine Proud Hannah Schnupp
2nd Place Tucker Padgett Katherine Ballard
3rd Place Kailey Hawkins Mary Ballard
4th Place Kathryne Hailey
Crafts
Needlecraft, Handmade
Junior Intermediate Senior
1st Place Tucker Padgett Gracie Meredith Mary Ballard
2nd Place Lauren Bowman Ryan Clarke Raven Hollis
3rd Place Emma Marshall Maddie Goss Jessica Conti
4th Place Chloe Bray-Crews Laney Clarke
Needlecraft, Machinemade
Junior Intermediate Senior
1st Place Tucker Padgett Maddie Goss Dillon Conti
2nd Place Lydia Bowman Laney Clarke Jessica Conti
3rd Place Za’Khiya Shaw-Reese Gracie Meredith
4th Place Serenity Pafford Alan Bray-Crews
Handicraft
Junior Intermediate Senior
1st Place Addie Manning Maddie Goss Raven Thompson
2nd Place Nathan Jacobs Ryan Clarke Kathryne Hailey
3rd Place Nora Seifert Brayton Workman Shea Dixon
4th Place Tucker Padgett Aubrie Dillon
Miscellaneous
Junior Intermediate Senior
1st Place Nathan Jacobs Melodee Mullins Raven Thompson
2nd Place Zoey Jefferson Payton Fuqua Keaton Fuqua
3rd Place Tucker Padgett Catherine Proud Raven Hollis
4th Place Emma Marshall Kendall Jefferson Kathryne Hailey
Ceramics and Molded Art
Junior Intermediate Senior
1st Place Tucker Padgett Laney Clarke Mary Ballard
2nd Place Carly Gray Chase Dixon Shea Dixon
3rd Place Christian Burnham Gracie Meredith Robert Burnham
4th Place Taylor Anderson Catherine Proud
Woodworking
Junior Intermediate Senior
1st Place Kaylyn Weiss Ava Chauveite Dillon Conti
2nd Place Kassidy Weiss Ryan Clarke Jessica Conti
3rd Place Emma Marshall Catherine Proud Raven Hollis
4th Place Jayden Goodson Alan Bray-Crews Brayden Clarke
Art
Junior Intermediate Senior
1st Place Bailey Parden Catherine Proud Shea Dixon
2nd Place Taylor Anderson Ashlyn Jefferson Raven Hollis
3rd Place Zoey Jefferson Ryan Clarke Mary Ballard
4th Place Tucker Padgett Kendall Jefferson Kathryne Hailey
Photography
Junior Intermediate Senior
1st Place Tucker Padgett Chase Dixon Katherine Ballard
2nd Place Genesis Moncrief Aubrie Dillon Mary Ballard
3rd Place Noah Mitts Laney Clarke Raven Thompson
4th Place Emily Saldaria Ava Chauvette Jessica Conti
Clothing
Construction
Junior Intermediate Senior
1st Place Amiyah Smith Alan Bray-Crews Robert Burnham
2nd Place Tucker Padgett Zayshawn George Jessica Conti
3rd Place Abigail Bray-Crews Gracie Meredith Raven Hollis
4th Place J Burnham
Recycled
Junior Intermediate Senior
1st Place Kaylyn Weiss Maddie Goss Shea Dxon
2nd Place Abigail Bray-Crews Ashlyn Jefferson Mary Ballard
3rd Place Tucker Padgett Laney Clarke Katherine Ballard
4th Place Zoey Jefferson Chase Dixon Jessica Conti
Embellished
Junior Intermediate Senior
1st Place Dennis Stanton Zayshawn George Raven Hollis
2nd Place Amiyah Smith Gracie Meredith Mary Ballard
3rd Place Abigail Bray-Crews Ashlyn Jefferson
4th Place Za’Khiya Shaw-Reese Catherine Proud