Skip to main content

Bringing Back Tradition – District 4-H Competitions and District 4-H Council

 

After nearly a decade, 4-H youth from the District II counties of Bay, Calhoun, Holmes, Jackson, Walton and Washington had an opportunity to compete in District level competitions in 4-H Events and to elect District II 4-H Youth Council members. The District level competition in the 4-H Tropicana Public Speaking Contest was brought back in 2015.  We now have included a 4-H District Event competition! Competitions for all three events were held this past Saturday, May 21 at Freeport High School in Walton County, with 19 youth from Calhoun, Holmes, Jackson, Walton and Washington counties competing in the events and four youth from Jackson, Walton and Washington running for District officer seats.

First place winners from each of the participating counties in the county level 4-H Tropicana and 4-H Events were eligible to compete.  Senior blue ribbon winners in the 4-H Events competition are eligible to travel on to State competition at the State 4-H University in July.

In the District II Council election the following youth were installed:

District Council Officers 2016(L-R) President  – Austin Sapp, Washington County, Vice President – Jessica Wells, Washington County,

Secretary –  Erika Pereda, Jackson County, Treasurer  – Jackson Leath, Walton County (not pictured),

Reporter  –   Nathalie Yoder, Jackson County

We are so excited to have participation at this level and would like to congratulate all of the youth, their families, their club leaders, and their teachers for all of their hard work.  The District II Team would like to thank the Walton County School Board for the use of the facilities and also thank our judges Geneva Lee, Judy Pinter and Lee Foshee.

District II 4-H Tropicana Speech Contest Results

L-R: Raleigh Reed, Chelsea Showalter, Kirstyn Brown, Chelsie Davis, Gage Galloway, Caleb Dettweiler, Jerryd Brown, Jacob Ford

L-R: Raleigh Reed, Chelsea Showalter, Kirstyn Brown, Chelsie Davis, Gage Galloway, Caleb Dettweiler, Jerryd Brown, Jacob Ford

4th Grade:

1st Place – Raleigh Reed, “My Goat, Little Bit” – Walton County

2nd Place – Chelsea Showalter, “Why Kindness Is So Important” – Jackson County

 

5th Grade:

1st Place – Caleb Dettweiler, “My Mom” – Calhoun County

2nd Place – Chelsie Davis, “You Might As Well Be You” – Jackson County

3rd Place – Gage Galloway, “Winston Churchill” – Holmes County

4th Place – Kirstyn Brown, “Geeky” – Washington County

 

6th Grade:

1st Place – Jerryd Brown, “Accents” – Washington County

2nd Place – Jacob Ford, “New Words Added to the English Dictionary” – Jackson County

 

District II 4-H Events Results

Public Speaking  Category (L-R) Whitney Yoder, Nathan Shaffett, Nathalie Yoder

Public Speaking Category
(L-R) Whitney Yoder, Nathan Shaffett, Nathalie Yoder

 

Public Speaking/Intermediate:

1st Place:  Whitney Yoder, “My First Show” – Jackson County

2nd Place:  Nathan Shaffett “Fire Ants” – Washington County

 

Public Speaking/Senior:

1st Place:  Nathalie Yoder, “Is It Safe?” – Jackson County*

 

Individual and Team Demonstrations (L-R) Benjamin Roach, Raleigh Reed, Cass Dillard, Jessica Wells, Emilee Foran, Ashlyn Sistrunk

Individual and Team Demonstrations
(L-R) Benjamin Roach, Raleigh Reed, Cass Dillard, Jessica Wells, Emilee Foran, Ashlyn Sistrunk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Individual Demonstrations

Junior Division:

Blue Ribbon – Raleigh Reed, “My Goat Little Bit” Animal Science – Walton County

Blue Ribbon – Benjamin Roach “How to Raise a Bottle Calf” – Jackson County

Intermediate Division:

White Ribbon – Cass Dillard, “The Secrets of Sharks” – Washington County

Senior Division:

Blue Ribbon – Jessica Wells, “From Abandoned to a Happy, Healthy Horse” Horse – Washington County*

 

Team Demonstrations

Senior Division:

White Ribbon – Emilee Foran & Ashlynn Sistrunk, “Robotics in Motion” – Jackson  County

Share the Fun (L-R) Trinity Gilbert, Wesley Sistrunk, Hannah Shaffett

Share the Fun
(L-R) Trinity Gilbert, Wesley Sistrunk, Hannah Shaffett

 

Share the Fun

Junior Division:

Participation Certificate – Trinity Gilbert – Walton County

Intermediate Division:

1st Place – Wesley Sistrunk, “Wesley Sings Country” – Jackson County

Senior Division:

1st Place – Hannah Shaffett, “The Raven” dramatic reading – Washington County*

*Senior blue ribbon winners are eligible for participation at the state level competitions.

This event was coordinated by Jena Brooks, Walton County 4-H Agent, Niki Crawson, Holmes County 4-H Agent, Julie Dillard, Washington County CED and 4-H Agent, Angel Granger, Jackson

County 4-H Agent, and Heather Kent, Regional Specialized 4-H Agent.  Also assisting were Lynn Nowling, Jackson County Administrative Assistant, Patti Peacock, Jackson County 4-H Program Assistant and Amy Meisner, Walton County Program Assistant.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *