2019 Pensacola Interstate Fair 4-H Winners

Congratulations to all the 4-H youth participants and winners of the 2019 Pensacola Interstate Fair! One hundred and thirteen 4-H youth submitted 679 entries to be judged. These entries will be on display during the fair in Building 3. For the youth who have been anxiously awaiting results, the results can be found below or posted in building 3.

Overall Champion 4-H Exhibitors

Junior Intermediate Senior
1st Place Syrah Chauvette cat proud raven hollis
2nd Place Bailey Parden tucker padgett ava chuvette
3rd Place Chloe Bray-Crews gracie meredith katherine ballard
4th Place Elizabeth Penullar maddie goss Shea Dixon
Overall Club Booth Exhibits
Junior Intermediate Senior
1st Place Barrineau Park 4-H Club Northview 4-H Club Nature Nerds 4-H Club
2nd Place Santa Rosa All County 4-H Club St. Johns Super Leaders 4-H Club Escambia County Leadership 4-H Club
3rd Place St. Johns Super Leaders  4-H Club New Horizons 4-H Club Discovery 4-H Club
4th Place NAS Pensacola 4-H Club Escambia County 4-H Horse Club Barrineau 4-H Club
5th Place Northview 4-H Club Olive Heights 4-H Club Northview  4-H Club
6th Place Corry Navy 4-H Club New Horizons 4-H Club
Flower Arranging
Dried Arrangements
Junior Intermediate Senior
1st Place gracie meredith katherine ballard
2nd Place tucker padgett raven hollis
3rd Place cat proud
4th Place abigail braycrews
Permanent Arrangements
Junior Intermediate Senior
1st Place Jasmine Ferguson tucker padgett Shea Dixon
2nd Place Emma Strumsness Chase Dixon raven hollis
3rd Place Elizabeth Penullar melodee mullins katherine ballard
4th Place Lauren Fisher alan braycrews
Natural/Fresh Arrangements
Junior Intermediate Senior
1st Place Chloe Bray-Crews cat proud raven hollis
2nd Place tucker padgett
3rd Place gracie meredith
4th Place abigail braycrews
Terrarriums
Junior Intermediate Senior
1st Place Alyssa Stefanko gracie meredith raven hollis
2nd Place cat proud rikki camacho
3rd Place lydia bowman
4th Place tucker padgett
Dish Gardens
Junior Intermediate Senior
1st Place Elijah Heard raimi joseph raven hollis
2nd Place Elizabeth Penullar maddie goss rashidi joseph
3rd Place Dennis Stanton caleb cook isabella vose
4th Place Rual Cardenal abigail bray-crews emma branch
Wreaths Junior Intermediate Senior
1st Place Dennis Stanton gracie meredith raven hollis
2nd Place Rubyanne Cook tucker padgett raeleigh woodfin
3rd Place cat proud jessica conti
4th Place carly gray katherine ballard
Baked Goods
Yeast Bread
Junior Intermediate Senior
1st Place tucker padgett juanita allgyer
2nd Place cat proud katherine ballard
3rd Place Chase Dixon raven hollis
4th Place Shea Dixon
Quick Bread
Junior Intermediate Senior
1st Place Addie Manning christian burnham ally oliver
2nd Place Jay Burnham cat proud robert burnham
3rd Place Katy Stefanko maddie goss ava chuvette
4th Place Syrah Chauvette logan manning Shea Dixon
Muffins
Junior Intermediate Senior
1st Place Gracy Oliver tucker padgett raven hollis
2nd Place reid spagnuolo ryan clarke ava chuvette
3rd Place Syrah Chauvette gracie meredith
4th Place cat proud
Cookies
Junior Intermediate Senior
1st Place Lauren Bowman alan braycrews mackenize sims
2nd Place Syrah Chauvette aubrie dillon ava chuvette
3rd Place Jay Burnham Chase Dixon emma branch
4th Place hunter manning robert burnham
Bar Cookies
Junior Intermediate Senior
1st Place Chloe Bray-Crews abigail braycrews rashidi joseph
2nd Place Bailey Parden tucker padgett ava chuvette
3rd Place Lauren Bowman Chase Dixon Shea Dixon
4th Place laney clarke Haley Cook
Layered Cakes
Junior Intermediate Senior
1st Place Syrah Chauvette tucker padgett ava chuvette
2nd Place cat proud raven hollis
3rd Place austin manning
4th Place
Bundt Cakes
Junior Intermediate Senior
1st Place Bailey Parden chase smith raven hollis
2nd Place cat proud
3rd Place tucker padgett
4th Place ryan clarke
Decorated Cakes
Junior Intermediate Senior
1st Place Syrah Chauvette tucker padgett raven hollis
2nd Place Rubyanne Cook cat proud savannah loewen
3rd Place Daniely Daiy ava chuvette
4th Place katherine ballard
Candy
Junior Intermediate Senior
1st Place Syrah Chauvette cat proud katherine ballard
2nd Place chase smith Shea Dixon
3rd Place maddie goss ava chuvette
4th Place tucker padgett raven hollis
Cupcakes
Junior Intermediate Senior
1st Place Bailey Parden cat proud raven hollis
2nd Place Syrah Chauvette raimi joseph ava chuvette
3rd Place kailee dunlap rashidi joseph
4th Place tucker padgett Shea Dixon
Canning
Fruit    
  Junior Intermediate Senior
1st Place Dennis Stanton tucker padgett raven hollis
2nd Place Dixielynn Waldroup raimi joseph
3rd Place cat proud
4th Place laney clarke
Vegetable
Junior Intermediate Senior
1st Place Dixielynn Waldroup cat proud ava chuvette
2nd Place Chloe Bray-Crews maddie goss rashidi joseph
3rd Place Syrah Chauvette alan braycrews raven hollis
4th Place Dennis Stanton Abigail braycrews
Jam
Junior Intermediate Senior
1st Place Elizabeth Penullar hunter manning rashidi joseph
2nd Place Syrah Chauvette lydia bowman raven hollis
3rd Place Dixielynn Waldroup cat proud ava chuvette
4th Place Chloe Bray-Crews abigail braycrews jessica conti
Jelly
Junior Intermediate Senior
1st Place Elizabeth Penullar cat proud rashidi joseph
2nd Place Syrah Chauvette tucker padgett ava chuvette
3rd Place Landen Smith raimi joseph raven hollis
4th Place Chloe Bray-Crews alan braycrews jessica conti
Pickles
Junior Intermediate Senior
1st Place Syrah Chauvette alan braycrews raven hollis
2nd Place Chloe Bray-Crews tucker padgett ava chuvette
3rd Place Dixielynn Waldroup maddie goss jessica conti
4th Place abigail braycrews rashidi joseph

 

Crafts
Needlecraft, Handmade
Junior Intermediate Senior
1st Place Lauren Bowman maddie goss Shea Dixon
2nd Place Isabelle French leah ruthford raven hollis
3rd Place reid spagnuolo tucker padgett jessica conti
4th Place chase smith katherine ballard
Needlecraft, Machinemade
Junior Intermediate Senior
1st Place Jacob Cook carly gray jessica conti
2nd Place Chloe Bray-Crews maddie goss raven hollis
3rd Place ryan clarke ava chuvette
4th Place cat proud Shea Dixon
Handicraft
Junior Intermediate Senior
1st Place Katy Stefanko carly gray alyssa gray
2nd Place Elizabeth Penullar Chase Dixon raven hollis
3rd Place Addie Manning gracie meredith brayton workman
4th Place Alyssa Stefanko brady mcgraw Shea Dixon
Miscellaneous
Junior Intermediate Senior
1st Place Syrah Chauvette tucker padgett katherine ballard
2nd Place Eliza Richardson melodee mullins alyssa gray
3rd Place Matt Dunlap carly gray Shea Dixon
4th Place Dennis Stanton laney clarke brayton workman
Ceramics and Molded Art
Junior Intermediate Senior
1st Place Eliza Richardson gracie meredith katherine ballard
2nd Place Alyssa Stefanko ana stefanko michael tobias
3rd Place Dixielynn Waldroup laney clarke raven hollis
4th Place Matt Dunlap ryan clarke
Woodworking
Junior Intermediate Senior
1st Place Syrah Chauvette landon mullins Shea Dixon
2nd Place Josiah Miller Chase Dixon ava chuvette
3rd Place Naomi miller cat proud katherine ballard
4th Place Katy Stefanko gracie meredith raven hollis
Art
Junior Intermediate Senior
1st Place Ella Dovavan cat proud raven hollis
2nd Place Bailey Parden aubrie dillon isabella vose
3rd Place Dixielynn Waldroup tucker padgett katherine ballard
4th Place Nevaeh Dunn taylor anderson alyssa gray
Photography
Junior Intermediate Senior
1st Place Evan Anderson ryan clarke ava chuvette
2nd Place Bailey Parden cat proud katherine ballard
3rd Place Jay Burnham leah rutherford brayden clarke
4th Place Syrah Chauvette kailey hawkins raven hollis
Clothing
Construction
Junior Intermediate Senior
1st Place Jay Burnham kailey hawkins juanita allgyer
2nd Place tucker padgett raven hollis
3rd Place christian burnham robert burnham
4th Place
Recycled
Junior Intermediate Senior
1st Place Jay Burnham gracie meredith jessica conti
2nd Place Chase Dixon raven hollis
3rd Place abigail braycrews Shea Dixon
4th Place cat proud
Embellished
Junior Intermediate Senior
1st Place Bailey Parden tucker padgett katherine ballard
2nd Place gracie meredith raven hollis
3rd Place cat proud
4th Place